Видео и выступления на ТВ

Постоянная хроническая усталость, вялость и сонливость: с чем связаны, как бороться и справиться с этим?

Врач-сомнолог Юрий Несторович Погорецкий на связи со студией телеканала «Дніпро TV» в онлайн-режиме отвечает на вопросы о хронической усталости, вялости, сонливости.

 

С чем связана постоянная вялость и усталость и как справиться с этим состоянием? Отличается ли осенний сон от летнего?

— Есть отличия, потому что длиннее световой день, больше солнечного света летом. И поэтому, когда осенью раньше темнеет — нужно ценить этот момент и как только начинает вечером темнеть — начинается выработка гормона мелатонина. Вот этот гормон как раз и нужно полюбить, когда появляется сонливость.

 

То есть бороться с сонливостью не нужно?

— Не нужно. Для сомнолога это очень интересный момент. Обычно заставить пациента ложиться спать в 22:00 очень трудно. А вот с наступлением осени все это сделать намного проще. В 23:00 в организме вырабатывается в 6 раз больше мелатонина, чем за всю последующую ночь при том, что человек в это время спит. Поэтому единственное оружие борьбы с осенней хандрой и сонливостью — это хороший полноценный сон.

Правильний сон — скільки спати, найкращий час для сну, ризики недосипання: рекомендації сомнолога

 

Людина може не дихати за ніч до 4-х годин!
Все це через неякісний сон та позу в якій вона спить. Наслідком цього може бути цукровий діабет, зайва вага і навіть рак.
Кореспондент телеканала зробила експеримент, щоб дізнатися: о котрій годині потрібно лягати та як правильно спати, щоб висипатися і бути здоровим. Це має знати кожен.

Більшість з нас піздно лягає та зранку вже треба йти на роботу. Про якість сну ніхто не думає: одні встигають виспатися, інші ні.

Сон важливіший ніж здається кожній людині. Чим менше спимо, тим більше проблем зі здоров’ям.

Діагностика та лікування порушень сну та дихальної недостатності при постковідному синдромі

Головний лікар-сомнолог Лабораторії здорового сну прийняв участь в онлайн-конференції SIM «Відголоски катастрофи: що ми знаємо про постковідний синдром» яка пройшла 14 та 15 вересня 2021 року.

 

Постковідний синдром: порушення сну та дихання — як лікувати?

Найважливіший момент при лікуванні нічного апное уві сні та інших порушень сну, дихальної недостатності — це ліквідувати гіпоксію в пацієнта. Цей факт підтвердили на останній онлайн-конференції ERS 2021 — Європейського Респіраторного Товариства.

Якщо стабілізувати кисень планово, ще до захворювання пацієнта на ковід — можна буде зменшити дозування вітаміну Д при лікуванні безпосередьо коронавірусу, якщо людина захворіє COVID.

Було встановлено дослідженнями, що гіпоксія призводить до зниження імунітету та прискорення розвитку онкологічних процесів.

Спокій, імунітет, когнитивні здібності — все це буде покращуватися, якщо ми будемо мати правильний режим сну та неспання, тобто лягати о 22:00 та прокидатися о 6:00 ранку. При цьому ми будемо мати максимальний синтез гормону мелатонін.

Люди з хропінням та апное сплять без глибоких фаз сну, мають порушення синтезу гормону мелатонін і проблеми з імунітетом через це ще до COVID.

50% причин викидней у вагітних стається через гіпоксію, при тому, що 52% вагітних жінок мають хропіння та апное уві сні, яке і призводить до гіпоксії.

Запобігання коронавірусу та будь-яких вірусних пневмоній — це виявлення пацієнтів з хропінням та апное, з гіпоксією та хронічними захворюваннями і лікування цих хвороб.

Українські лікарі підтвердили досить погану статистику зарубіжних колег, а саме: близько 80% важких пацієнтів з COVID яких під’єднали до апарату штучної вентиляції легень (ШВЛ) на жаль гине і тільки 20% вдається потім успішно від’єднати від ШВЛ.

Як правильно спати: важливі та корисні поради сомнолога

Подушку якісну підібрали, наволочку обрали, дотримуєтесь усіх правил гігієни, а сон все ніяк не приходить? І тут вихід є! Розберемо таку тему, як ритуали перед сном, вони допоможуть легко засинати, гарно висипатися і бути бадьорими протягом усього дня. Вам у цьому допоможе лікар-сомнолог.

Як правильно готуватися до сну?

Підготовка до сну починається з самого ранку, з посмішки, поцілунків. Довгожителі про сон думали по 5-7 разів протягом дня, аналізували свій сон, спілкувалися,міркували, чому вони не виспалися чи навпаки мали гарний сон. Тому гарною практикою буде завести щоденник сну, це фактично щоденник життя буде. Як вести щоденник сну: розділити сторінку на дві частини – позитивні та негативні моменти.

В позитив можемо записувати, наприклад, таке: я сьогодні виспався, ліг о 22:00 спати та прокинувся о 6:00 ранку, вчора вчасно вимкнув телевізор, не пив кави з 13:00, до 19:00 я закінчив фізичні навантаження. Також в позитив записуємо прийом ванни, теплого душу, з коханою людиною. За 3 години до сну не рекомендуються фізичні вправи чи вживання кави. Ванну чи душ рекомендується прийняти за 1 годину до сну.

Биохакер — кто это такой? Как жить дольше? Что такое биохакинг? Эксперименты со сном.

Кто такой биохакер? Что такое биохакинг?

На протяжение всей истории человечества люди хотели жить дольше. В настоящее время возникло новое движение, которое называется «биохакинг», а людей, которые к нему относятся называют «биохакеры».

Это люди, которые экспериментируют со своим организмом.

В частности, что касается Лаборатории сна, то в нашу клинику сна попадают пациенты-биохакеры, которые пытались экспериментировать со своим сном и увеличить время бодрствования. Они изменяли режим сна, применяли различные схемы сна.

Як позбавитись безсоння? Пацієнт з безсонням звернувся до сомнолога.

У сучасних містах через задуху в літню спеку більшість змушена спати з відкритими вікнами. Та через шум нічного міста у багатьох людей може розвинутись безсоння (інсомнія).
Програма «Підсумки.Live» зняла сюжет на тему: «як подолати безсоння?» про нашу Лабораторію сну.

Студент Владислав більше 2-х років страждає на безсоння, крутиться у ліжку по 2 години, а на ранок постійна млявість. Йому вдається поспати максимум 5-ть годин при тому, що у ліжку він проводить 8 годин. Щоб хоч якось заснути хлопець робить спеціальні дихальні вправи, але допомагають вони не надовго.

Для лікування подібних захворювань існують спеціальні Лабораторії сну. Отже в нашу Лабораторію сну звернувся Владислав зі своєю проблемою безсоння щоб отримати консультацію сомнолога та вилікувати своє безсоння.

Сомнолог Юрій Погорецький радить у першу чергу навчитися правильно спати, повернути режим здорового сну. Лягати о 22:00 спати, щоб отримати нормальний сон.
Мелатонін — це так званий гормон сну, він впливає на нашу молодість і тривалість життя. Виробляється виключно уві сні, а близько опівночі мелатоніну синтезується у 6 разів більше ніж у всю подальшу ніч.

Також 85% пацієнтів з порушенням сну мають порушення дихання уві сні. Перший сигнал з яким треба звертатись на прийом до сомнолога — це хропіння. 50% чоловіків віком з 19 до 60 років мають хропіння та легкий ступінь апное. Хропіння вже може бути причиною безсоння.
Щоб з’ясувати причину безсоння треба провести дослідження — полісомнографію. Також можна провести дослідження порушень сну вдома — поліграфію.

У крайньому випадку Ви можете зняти себе на відео, як Ви спите, щоб зрозуміти — чи є в Вас зупинки дихання чи хропіння. якщо Ви помітили на відео зупинки дихання — негайно звертайтесь до сомнолога або кардіолога!
Владислав вирішив залишитись в Лабораторії сну для того, щоб одразу пройти полісомнографію.

Під час цього дослідження вночі кожну хвилину фіксуються такі показники як: електрокардіограма, електроенцефалограма, пульс, насичення крові киснем, рух грудної клітини, кінцівок, рух очей, хропіння, аудіо, відео записи та інші показники. На ранок є результат дослідження і сомнолог може на основі аналізу провести консультацію пацієнта.

У Владислава полісомнографія не виявила глибокі фази сну! Його сон був поверхневим, були входження мозку у 3-ю фазу сну, але 4-ї фази практично не було. Він спав тривожно та потрапив по результатам дослідження у группу з безсонням середнього ступеня важкості.

Сомнолог думає, що Владислав порушив культуру і режим сну давно, десь кілька років тому.
З’ясувалось, що Владислав працював у нічну зміну два роки назад! І наслідки цього відчув тепер у вигляді безсоння.

Сомнолог Юрій Погорецький радить хлопцю привчити себе лягати спати не пізніше 22:00, заняття спортом завершувати о 19:00, не їсти перед сном гостру, жирну їжу і не пити каву. Владислав залишається з лікарем на зв’язку, бо якщо поради не допоможуть — знадобляться додаткові дослідження.

Сомнологічні аспекти порушення сну та дихання уві сні у вагітних — сомнолог Юрій Погорецький

Виступ лікаря-сомнолога Погорецького Юрія Несторовича на онлайн-конференції «COVID-19 у вагітних та дітей: особливості клінічного перебігу, діагностики та лікування» 24 червня 2021 року.
Тема виступу: «Сомнологічні аспекти порушення сну та дихання уві сні у вагітних».

Близько 70%-100% вагітних жінок можуть мати порушення дихання уві сні, такі як апное сну. Тому діагностика, терапія, хірургія, наркоз та реабілітація у всіх дисциплінах у вагітних повинні починатися з діагностики та лікування порушень сну та дихання уві сні.

Відкриття нашої лабораторії сну — синдром рикошету хропіння. Тобто при наявності хропіння у одного з членів родини спостерігається порушення сну та здоров’я у всіх в домі.

Друге відкриття: феномен ліквідації рикошету хропіння. Він полягає в тому, що при ліквідації хропіння та апное у одного члена родини спостерігається відновлення сну та здоров’я всіх в домі.
Якщо хропить вагітна вона може мати гіпоксію, а якщо хропить чоловік вагітної поруч — вона буде мати погану якість сну.

При коронавірусі COVID-19 критичний рівень концентрації кисню в крові нижче якої проводять реанімаційні заходи — це 90%, для вагітних це 92-94%.

У пацієнтів с синдромом обструктивного апное сну в лабораторії сну ми можемо бачити концентрацію кисню в крові на рівні 50%, 40% і навіть 30% вже через 2 години сну!
Людина яка має тяжку ступінь апное, тобто 400-500 зупинок дихання уві сні загальною тривалістю 3-4 години. Що призводить до гострої та хронічної нестачі кисню під час сну — гіпоксії. А гіпоксія приводить до зриву вагітності і до передчасних пологів.

Приклад лабораторії сну: багатодітна мати, яка мала 3-х дітей погодків і в кінці кінців потрапила в лабораторію сну після психо-неврології, прийому снодійних, антидепресантів та суіцидальних думок. В жінки виявили важкий ступінь апное, вже після першої ночі з сіпап-апаратом вона зрозуміла, що потрібно було ще 4 роки тому під час вагітності почати використовувати сіпап-терапію. Зараз в неї все гаразд зі здоров’ям та сном. Тому мамусям потрібно починаючи з періоду вагітності ліквідовувати апное сну.

В першу чергу у вагітних з апное може виникати депресія. 73% чоловіків та жінок з синдромом апное мають клінічно значущі симптоми депресії. Симптоми депресії залишались тільки у 4% з них після проходження курсу сіпап-терапії.

Вагітні з апное повинні спостерігатися у психолога, психотерапевта та сомнолога.
При зменшенні тривалості сну до 6 годин на добу ризик інсульту збільшується на 31% та при збільшенні тривалості сну до 9 годин і більше ризик інсульту збільшується на 71%.

Безсоння саме по собі може призводити до прискореної смертності. Якщо безсоння триває 3-5 років поспіль — це вже буде вважатися серйозним фактором прискореної смертності.
Нещодавно була захищена кандидатська дисертація Костюковою Дарією. Результати дослідження показали, що якщо налагодити дихання у новонароджених та недоношених новонароджених, то можна підняти рівень IQ нації.

Американське товариство анестезіологів рекомендує проводити лікування та предопераційну підтримку вагітних як у хірургічних пацієнтів.

Пацієнткам після пологів рекомендується зберігати рівень підняття голови 45 градусів та уникати положення лежачі на спині оскільки це може бути пов’язано з зменшенням кількості в них епізодів апное та гіпопное.

Апное уві сні може бути пов’язано з гіпертонічними розладами під час вагітності, гестаційним діабетом, тяжкими материнськими захворюваннями, включаючи кардіоміопатію, тромбоемболію та смерть у лікарні.

Вагітність може відкрити вікно можливостей для виявлення та ліквідації апное, що може принести суттєву користь для їхнього здоров’я на багато років вперед.
У середньому — кожна 10-та вагітна має хропіння уві сні, та кожна 20-та вагітна має тяжкий ступінь апное уві сні.

Хропіння та розлади сну — сомнолог на телеканалі Апостроф ТВ

Сон займає третину нашого життя. Якщо Ви проживете до 90 років, то 30 років Ви проспите.
Скільки потрібно спати? Як сон впливає на продуктивність і чим небезбезчне недосипання? Навіщо нам потрібен сон? На ці питання відповідає сомнолог, головний лікар лабораторії сну — Юрій Погорецький.

Сомнолог пояснив, що треба поважати свій сон, бо люди вміють працювати, але не вміють спати. Дослідження сну виходить на перше місце в медицині, тому що порушення сну викликають порушення ритму, інсульти, інфаркти, цукровий діабет, зайву вагу, депресію, психо-неврологічні проблеми, ендокринологічні проблеми.
Вагітні та діти мають порушення сну, що дає соціальне навантаження.
Лабораторія сну побачила таку особливість: якщо в родині хропить одна людина, то порушення сну мають інші члени родини. Цю особливість назвали — рикошет хропіння. Якщо вилікувати одну людину, яка хропить — то всі члени родини повертаються до здорового сну.
50% чоловіків мають легкий ступінь апное. Апное — це зупинки дихання уві сні довжиною від 10 секунд. 80% людей з гіпертонією мають апное. 85% пацієнтів які страждають від безсоння мають зупинки дихання уві сні.
Тому, якщо Ви страждаєте від безсоння — одразу звертайтесь в лабораторію сну та проходьте обстеження сну — полісомнографію.
Хто сумнівається, чи він має хропіння та зупинки дихання уві сні — попросіть чоловіка чи дружину записати за допомогою смартфону відео, як Ви спите.
Одна з головних функцій глибокої фази сну — видалення з мозку накопиченного там за день сміття. В несвідомому стані мозок займається аналізом та переробкою інформації, яка була накопичена за день, закріплення навичок та спогадів в довготривалій пам’яті. Поки людина спить — мозок промивається спинно-мозковою рідиною, таким чином очищуючись. Нічна робота мозку також полягає в видаленні метаболічного баласту. Порушення сну можуть бути пов’язані з порушеннями когнітивних функцій мозку — тобто це може бути деменція чи хвороба Альцгеймера.
Є досвід з приводу відновлення мозку — ліквідація гіпоксії призводить до відновлення мозку.
В лабораторії сну є позитивний досвід по нічній епілепсії та нічному енурезу. Нічна епілепсія та нічний енурез ліквідуються за допомогою сіпап-терапії.
Усвідомлений сон — правда чи вигадка? Перші спогади про усвідомлений сон з’явилися у 19 столітті. карлос Кастанеда започаткував рух по розвитку усвідомленого сну. Психотерапевти вважають, що усвідомлені сни корисні — можна дослідити свою підсвідомість. Проте біологи проти таких практик — вони можуть погіршити загальний сон.
Сомнолог також розповів про те, що нормальний синтез мелатоніну уві сні здатен відновлювати потенцію та привів приклад з пацієнтом, який в 48 років фактично мав вже 6 років імпотенцію, проте цей пацієнт при нормалізації сну позбувся імпотенції.
Безсоння виникає через пережитий стрес, відчуття тривоги чи психічні розлади. Проте іноді безсоння може бути ознакою фізичних захворювань таких як астма або серцева недостатність. Більше 6% населення індустріалізованих міст потерпає від хронічного безсоння.

Функции, стадии, фазы, циклы и виды сна. Расстройства сна. Как улучшить сон?

Программа «Социальные эксперименты» на тему здорового сна и расстройств сна.

«Говорят — мы используем только часть реального потенциала собственного мозга, но это когда мы не спим. Когда мы спим, наш мозг способен практически на все.»

Фильм «Начало»

 

Функции, стадии, фазы, циклы и виды сна

С медицинской точки зрения сон имеет 3 основные функции сна: восстановление, очищение мозга от токсинов и метаболических отходов, формирование здорового обмена веществ и укрепление долгосрочной памяти.

Если спать менее 8 часов в сутки, организм начинает сжигать энергию не из жиров, а из углеводов и белков. Это приводит к негативным последствиям — набору лишнего веса и потере мышечной массы.

Плохой, кратковременный сон препятствует способности формировать воспоминания.

Сколько нужно спать человеку, чтобы ощущать себя бодрым и здоровым? Для взрослого человека с возраста 22-25 лет длительность сна составляет 8 часов. Для детей длительность сна больше, так как в организме проходит много процессов восстановления и роста. пожилые люди спять меньше, также у них может происходить инверсия сна — бодрствование ночью и сон в дневное время.

Существует две стадии сна: медленная, которая наступает сразу после засыпания и длится 90 минут и быстрая стадия, которая длится 10-20 минут. Во время быстрого сна повышается температура тела и артериальное давление, тело обездвижено, глазные яблоки делают круговые движения под закрытыми веками, мозг активно работает, и мы видим сны.

Эти две фазы сна чередуются, сменяя одна другую, и за ночь здоровый человек проходит через пять таких циклов сна продолжительностью 90-100 минут. Если после пробуждения присутствует инерция сна — когда человек еще двигается во сне и организм еще не пробудился, это значит, что мы проснулись в неподходящий цикл сна.

Лунатизм: что это такое и как избавиться? Мнение и советы сомнолога.

Что это такое лунатизм или сомнамбулизм, его признаки?

Лунатизм — это неосознанные движения во время сна могут быть опасными для здоровья. Хождение по квартире среди ночи со стеклянными глазами может испугать кого угодно. Финал может быть трагичным.

Кто подвержен риску лунатизма? Что вызывает это нарушение и можно ли его вылечить?

Алеся, 24 года: «Я могу разговаривать во сне. Муж меня успокаивает.»
После приступов лунатизма Алеся ощущает очень сильное утомление, как будто не спала целую ночь.

1 2 17