Діагностика та лікування порушень сну та дихальної недостатності при постковідному синдромі

Головний лікар-сомнолог Лабораторії здорового сну прийняв участь в онлайн-конференції SIM «Відголоски катастрофи: що ми знаємо про постковідний синдром» яка пройшла 14 та 15 вересня 2021 року.

 

Постковідний синдром: порушення сну та дихання — як лікувати?

Найважливіший момент при лікуванні нічного апное уві сні та інших порушень сну, дихальної недостатності — це ліквідувати гіпоксію в пацієнта. Цей факт підтвердили на останній онлайн-конференції ERS 2021 — Європейського Респіраторного Товариства.

Якщо стабілізувати кисень планово, ще до захворювання пацієнта на ковід — можна буде зменшити дозування вітаміну Д при лікуванні безпосередьо коронавірусу, якщо людина захворіє COVID.

Було встановлено дослідженнями, що гіпоксія призводить до зниження імунітету та прискорення розвитку онкологічних процесів.

Спокій, імунітет, когнитивні здібності — все це буде покращуватися, якщо ми будемо мати правильний режим сну та неспання, тобто лягати о 22:00 та прокидатися о 6:00 ранку. При цьому ми будемо мати максимальний синтез гормону мелатонін.

Люди з хропінням та апное сплять без глибоких фаз сну, мають порушення синтезу гормону мелатонін і проблеми з імунітетом через це ще до COVID.

50% причин викидней у вагітних стається через гіпоксію, при тому, що 52% вагітних жінок мають хропіння та апное уві сні, яке і призводить до гіпоксії.

Запобігання коронавірусу та будь-яких вірусних пневмоній — це виявлення пацієнтів з хропінням та апное, з гіпоксією та хронічними захворюваннями і лікування цих хвороб.

Українські лікарі підтвердили досить погану статистику зарубіжних колег, а саме: близько 80% важких пацієнтів з COVID яких під’єднали до апарату штучної вентиляції легень (ШВЛ) на жаль гине і тільки 20% вдається потім успішно від’єднати від ШВЛ.

Досвід нашої клініки сну по пацієнтам з ковід:

  1. Якщо пацієнт використовува сіпап-апарат і заразився коронаврусом, то він як правило переносив це захворювання легче усіх інших членів сім’ї.
  2. Якщо пацієнт з сіпап-апаратом потрапляє у стаціонар, то як правило далі неінвазивної вентиляції він не потрапляє. І з мінімальними наслідками швидко виписується додому.

 

Пацієнти з сіпап під час епідемії коронавірусу та після COVID: досвід лікування

В одного з наших пацієнтів захворіла на ковід дружина і тоді він віддав свій сіпап-апарат дружині. Завдяки цьому дружина змогла перенести ковід вдома набагато легше та не потрапила у стаціонар.

У першу чергу потрібно для пацієнта з гіпоксією розкрити горлянку за допомогою сіпап-апарата і тільки потім подавати йому кисень 1-2 літри на хвилину, тому що поки в пацієнта апное, горло закрите і кисень не буде потряпляти у легені.

Приводимо приклад ще одного пацієнта, який мав миготливу артимію та готувався до проведення кардіоверсії. Під час обстеження у нього виявили тяжкий ступінь апное та сатурація падала до 85%. Одразу підібрали такому пацієту сіпап-апарат кисень в крові відновився до 95% і при цьому на запису ЕКГ ми побачили, що тепер ритм в такого пацієнта відновлювався сам по собі. Цей пацієнт придбав для себе кисневий концентратор і додав собі таким чином кисневу терапію, коли він захворів коронавірусом — переніс його в легкій формі.

Перший симптом, який з’являється у пацієнтів з апное сну і пацієнтів з COVID — це депресія. У наших пацієнтів після підбору сіпап-апарату вже на ранок після першої ночі на сіпап-терапії значно покращується самопочуття, настрій, депресія відступає.

Інсульти та інфаркти виникають з причини підвищеного тромбоутворення, при цьому підвищене тромбоутворення виникає через гіпоксію. тому у постковідних пацієнтів спостерігається збільшення інсультів та інфарктів.

Поганий сон напряму впливає на смертність, а саме поганий сон протягом 10 років збільшує смертність на 15%.

В теперішній час при епідемії ковід норма концентрації кисню в крові людини становить 96-98%, а критичний рівень становить 90% і менше, для вагітних критичний рівень — 92% і менше. В наших пацієнтів з тяжким ступенем апное ми бачимо сатурацію у 30-50%.

В нашої клініці сну є послуга — виїздна Лабораторія сну, якщо пацієнт з якихось причин не хоче приїздити чи боїться через епідемію коронавірусу. Все обладнання привозиться до пацієнта додому, приїздить інженер та медична сестра які чергують ніч у такого пацієнта на дому.

До підбору сіпап-апарату усім людям і у першу чергу тим, хто страждає від апное ми радимо покращити власну культуру сну. Тому що всі пацієнти, які потрапили в нашу Лабораторію сну спали менше 8 годин за ніч та мали неправильний сон.

 

Запитання до сомнолога Юрія Несторовича Погорецького після його доповіді:

 

29:21 — Чи є в Запоріжжі сомнологи?

— Готуємо зараз групу і я думаю, що найближчим часом Запоріжжя почуйте, я вам розповім, готується одна компанія навіть відкривати Лабораторію сну у Запоріжжі. І зараз проходять навчальні курси в нас лікарі з Запоріжжя.

 

29:39 — Есть ли разница в причинах нарушения сна в виде затрудненного засыпания и поверхностного сна у женщин в постменопаузе и отличается ли лечение?

— Лечение однозначно не отличается, принцип общий. С возрастом гормональный фон ослабевает и женщины также как мужчины страдают от среднего и тяжелого апноэ во сне.

 

30:24 – Если нет возможности попасть на сипап-терапию и есть храп, отдышка, нарушения сна – что делать?

— Храп, отдышка, если есть момент, если кто-то видит остановки дыхания во сне – подсказка: закажите скрининговый прибор. Мы высылаем «Новой почтой», программируем, вы одеваете пульсоксиметр, который записывает сатурацию и также измеряется поток дыхания – это объективная методика, скрининговая диагностика и исследование нарушений дыхания во сне. И тут определяемся: нужна сипап-терапия или не нужна. А лучше всего на мобильный телефон запишите мужа или жену и если вы словили паузы дыхания, то, однозначно, покажите мне – я сразу сделаю выводы нужно ехать на сипап-терапию или не нужно.