Сомнологічні аспекти порушення сну та дихання уві сні у вагітних — сомнолог Юрій Погорецький

Виступ лікаря-сомнолога Погорецького Юрія Несторовича на онлайн-конференції «COVID-19 у вагітних та дітей: особливості клінічного перебігу, діагностики та лікування» 24 червня 2021 року.
Тема виступу: «Сомнологічні аспекти порушення сну та дихання уві сні у вагітних».

Близько 70%-100% вагітних жінок можуть мати порушення дихання уві сні, такі як апное сну. Тому діагностика, терапія, хірургія, наркоз та реабілітація у всіх дисциплінах у вагітних повинні починатися з діагностики та лікування порушень сну та дихання уві сні.

Відкриття нашої лабораторії сну — синдром рикошету хропіння. Тобто при наявності хропіння у одного з членів родини спостерігається порушення сну та здоров’я у всіх в домі.

Друге відкриття: феномен ліквідації рикошету хропіння. Він полягає в тому, що при ліквідації хропіння та апное у одного члена родини спостерігається відновлення сну та здоров’я всіх в домі.
Якщо хропить вагітна вона може мати гіпоксію, а якщо хропить чоловік вагітної поруч — вона буде мати погану якість сну.

При коронавірусі COVID-19 критичний рівень концентрації кисню в крові нижче якої проводять реанімаційні заходи — це 90%, для вагітних це 92-94%.

У пацієнтів с синдромом обструктивного апное сну в лабораторії сну ми можемо бачити концентрацію кисню в крові на рівні 50%, 40% і навіть 30% вже через 2 години сну!
Людина яка має тяжку ступінь апное, тобто 400-500 зупинок дихання уві сні загальною тривалістю 3-4 години. Що призводить до гострої та хронічної нестачі кисню під час сну — гіпоксії. А гіпоксія приводить до зриву вагітності і до передчасних пологів.

Приклад лабораторії сну: багатодітна мати, яка мала 3-х дітей погодків і в кінці кінців потрапила в лабораторію сну після психо-неврології, прийому снодійних, антидепресантів та суіцидальних думок. В жінки виявили важкий ступінь апное, вже після першої ночі з сіпап-апаратом вона зрозуміла, що потрібно було ще 4 роки тому під час вагітності почати використовувати сіпап-терапію. Зараз в неї все гаразд зі здоров’ям та сном. Тому мамусям потрібно починаючи з періоду вагітності ліквідовувати апное сну.

В першу чергу у вагітних з апное може виникати депресія. 73% чоловіків та жінок з синдромом апное мають клінічно значущі симптоми депресії. Симптоми депресії залишались тільки у 4% з них після проходження курсу сіпап-терапії.

Вагітні з апное повинні спостерігатися у психолога, психотерапевта та сомнолога.
При зменшенні тривалості сну до 6 годин на добу ризик інсульту збільшується на 31% та при збільшенні тривалості сну до 9 годин і більше ризик інсульту збільшується на 71%.

Безсоння саме по собі може призводити до прискореної смертності. Якщо безсоння триває 3-5 років поспіль — це вже буде вважатися серйозним фактором прискореної смертності.
Нещодавно була захищена кандидатська дисертація Костюковою Дарією. Результати дослідження показали, що якщо налагодити дихання у новонароджених та недоношених новонароджених, то можна підняти рівень IQ нації.

Американське товариство анестезіологів рекомендує проводити лікування та предопераційну підтримку вагітних як у хірургічних пацієнтів.

Пацієнткам після пологів рекомендується зберігати рівень підняття голови 45 градусів та уникати положення лежачі на спині оскільки це може бути пов’язано з зменшенням кількості в них епізодів апное та гіпопное.

Апное уві сні може бути пов’язано з гіпертонічними розладами під час вагітності, гестаційним діабетом, тяжкими материнськими захворюваннями, включаючи кардіоміопатію, тромбоемболію та смерть у лікарні.

Вагітність може відкрити вікно можливостей для виявлення та ліквідації апное, що може принести суттєву користь для їхнього здоров’я на багато років вперед.
У середньому — кожна 10-та вагітна має хропіння уві сні, та кожна 20-та вагітна має тяжкий ступінь апное уві сні.