Хропіння та розлади сну — сомнолог на телеканалі Апостроф ТВ

Сон займає третину нашого життя. Якщо Ви проживете до 90 років, то 30 років Ви проспите.
Скільки потрібно спати? Як сон впливає на продуктивність і чим небезбезчне недосипання? Навіщо нам потрібен сон? На ці питання відповідає сомнолог, головний лікар лабораторії сну — Юрій Погорецький.

Сомнолог пояснив, що треба поважати свій сон, бо люди вміють працювати, але не вміють спати. Дослідження сну виходить на перше місце в медицині, тому що порушення сну викликають порушення ритму, інсульти, інфаркти, цукровий діабет, зайву вагу, депресію, психо-неврологічні проблеми, ендокринологічні проблеми.
Вагітні та діти мають порушення сну, що дає соціальне навантаження.
Лабораторія сну побачила таку особливість: якщо в родині хропить одна людина, то порушення сну мають інші члени родини. Цю особливість назвали — рикошет хропіння. Якщо вилікувати одну людину, яка хропить — то всі члени родини повертаються до здорового сну.
50% чоловіків мають легкий ступінь апное. Апное — це зупинки дихання уві сні довжиною від 10 секунд. 80% людей з гіпертонією мають апное. 85% пацієнтів які страждають від безсоння мають зупинки дихання уві сні.
Тому, якщо Ви страждаєте від безсоння — одразу звертайтесь в лабораторію сну та проходьте обстеження сну — полісомнографію.
Хто сумнівається, чи він має хропіння та зупинки дихання уві сні — попросіть чоловіка чи дружину записати за допомогою смартфону відео, як Ви спите.
Одна з головних функцій глибокої фази сну — видалення з мозку накопиченного там за день сміття. В несвідомому стані мозок займається аналізом та переробкою інформації, яка була накопичена за день, закріплення навичок та спогадів в довготривалій пам’яті. Поки людина спить — мозок промивається спинно-мозковою рідиною, таким чином очищуючись. Нічна робота мозку також полягає в видаленні метаболічного баласту. Порушення сну можуть бути пов’язані з порушеннями когнітивних функцій мозку — тобто це може бути деменція чи хвороба Альцгеймера.
Є досвід з приводу відновлення мозку — ліквідація гіпоксії призводить до відновлення мозку.
В лабораторії сну є позитивний досвід по нічній епілепсії та нічному енурезу. Нічна епілепсія та нічний енурез ліквідуються за допомогою сіпап-терапії.
Усвідомлений сон — правда чи вигадка? Перші спогади про усвідомлений сон з’явилися у 19 столітті. карлос Кастанеда започаткував рух по розвитку усвідомленого сну. Психотерапевти вважають, що усвідомлені сни корисні — можна дослідити свою підсвідомість. Проте біологи проти таких практик — вони можуть погіршити загальний сон.
Сомнолог також розповів про те, що нормальний синтез мелатоніну уві сні здатен відновлювати потенцію та привів приклад з пацієнтом, який в 48 років фактично мав вже 6 років імпотенцію, проте цей пацієнт при нормалізації сну позбувся імпотенції.
Безсоння виникає через пережитий стрес, відчуття тривоги чи психічні розлади. Проте іноді безсоння може бути ознакою фізичних захворювань таких як астма або серцева недостатність. Більше 6% населення індустріалізованих міст потерпає від хронічного безсоння.