Сомнамбулізм — що це таке і чи справді повня може спонукати людину ходити уві сні?

Сомнамбулізм - що це таке і чи справді повня може спонукати людину ходити уві сні?

24 липня, згідно з місячним календарем,- повня.
І цей період, виявляється, дотепер пов’язують із сомнамбулізмом – розладом, який проявляється ходінням уві сні з несвідомим вчиненням різних дій.
Люди, які говорять уночі, теж вважаються сомнамбулами.

 

Чому ж виникає сомнамбулізм і до чого тут місяць?

Найімовірніше, що сомнамбулізм — це спадкова проблема. Генетичний чинник спрацьовує, коли виникають перевантаження організму, стрес – розповідає Юрій Погорецький кандидат медичних наук, кардіолог, сомнолог і Президент Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація медицини сну» .
— Додам, що три місяці тому, до мене звернувся 32-річний пацієнт із сомнамбулізмом.
Від такого ж розладу страждав його батько і дідусь. Раніше чоловікові вдавалося самостійно давати раду лунатизму, проте після пережитого стресу симптоми тільки посилювалися і стали проявлятися по кілька разів за ніч, — розповідає Оксана Волошина, психологиня, голова і співзасновниця Громадської організації «Інститут розладів сну та психотравматичних розладів» .

А як саме проявляється сомнамбулізм?

 — Хтось просто говорить уві сні, хтось – ходить по кімнаті, виходить надвір, готує страви, їсти чи навіть кермує автомобілем.

Ю. Погорецький
— Тож у випадку сомнамбулізму когось у сім’ї варто простежити, щоб у кімнаті, де спить людина із такою проблемою, не було гострих предметів чи інших речей, якими можна ненароком завдати собі шкоди.

 

У якому віці найчастіше проявляється сомнамбулізм?

 — Найчастіше її можна спостерігати у дітей віком від 8 до 12 років. Причиною стає перевантаження навчанням, гуртками, секціями. Досить хоча б на 20-30%  зменшити навантаження – і здоровий сон відновиться.
Також сомнамбулізм виникає у людей 35-40-річного віку, коли вони переживають стрес на роботі, в бізнесі чи сім’ї.

 

Як поводитись людям, родичі яких є сомнамбулами?

 — Таку людину не варто будити. Натомість краще тихо і спокійно направити її в ліжко, щоб вона продовжила свій сон.

 

Як можна уникнути сомнамбулізму чи зменшити його прояви?

— Потрібно спати щонайменше вісім годин на добу і не нехтувати денний сон – усього 45 хвилин обіднього перепочинку може вистачити, щоб зменшити сонливість і підвищити ефективність праці на 50-70%. Також варто уникати чинників, які негативно впливають на сон. Зокрема, не рекомендую брати з собою в ліжко телефон, планшет чи ноутбук.

О. Волошина
— За годину до сну варто приглушити світло і провітрити кімнату. Якщо у спальні задуха, люди, які потерпають від сомнамбулізму, будуть відчувати посилення симптомів.

 

А чому цю проблему називають ще «лунатизмом»?

 — Назва «лунатизм» — більш популярна в народі, і походить ще від наших предків.
Вони вважали, що саме місяць впливає на психіку в такий спосіб, що вона робиться «божевільною». З латинської lunaticus перекладається як божевільний, а luna – місяць. За іншою теорією, саме Місяць у повні, його активність, впливає на психіку людини та змушує ходити уві сні. Втім такі теорії не мають наукового підґрунтя.

Автор: Анастасія Коваль
Газета «Експрес»

 

Сомнамбулизм: прочесть статью на русском языке:

Сомнамбулизм — что это такое, причины, лечение у взрослых, психиатрия